Przedstawiamy 3 część naszego cyklu. Zachęcamy do wspólnej zabawy. Dzisiaj zamienimy nasz dom w prawdziwą wioskę indiańską.
Ciekawostka!
Czy wiecie, że w Polsce mamy wioskę indiańską. Znajduje się ona za Suchowolą niedaleko wsi Okopy. Sprawdźcie koniecznie na mapie i odszukajcie miejscowość. 🙂
Wprowadzenie:
- Zapoznajcie dzieci z wioską indiańską i jej mieszkańcami. Jeśli nie mamy w domu dostępnych książek, na ten temat pomocny może okazać się internet.
Wersja dla młodszych dzieci: https://www.youtube.com/watch?v=XJfPXMcEGhg Wersja dla starszych dzieci: https://www.youtube.com/watch?v=-twNQj44Tr0
2. Wybieramy indiańskie imiona: zapisujemy na kolorowych kartkach. Do kartek przyklejamy dwustronną taśmę klejącą. Przyklejamy imiona na ubrania.
3. Budujemy TIPI. Wykorzystujemy krzesła, koce, prześcieradła.
4. Ozdabiamy nasze TIPI. Z kolorowego papieru wycinamy różne wzory. Za pomocą taśmy klejącej dwustronnej przyklejamy je do naszej budowli.
5. Indianie wieczorem zrobią się głodni. Okazuje się, że nie mamy naczyń do spożywania posiłków. Wyrabiamy masę solną ( 2 szklanki mąki pszennej, 2 szklanki soli, 1 szklanka wody). Z masy lepimy miski i talerze. Nasze wytwory wypiekamy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 25 minut.
5. Łapacz snów. Opowiadamy dzieciom o specjalnym amulecie, który wielu przedstawicieli indiańskich plemion miało zwyczaj zawieszać we własnych domostwach. Amulet ten zwany był łapaczem snów, a jego głównym zadaniem było sprowadzanie na właściciela pięknych i kolorowych snów. Dzieci z kawałków sznurka, kolorowych piórek i koralików wykonują dla siebie taki właśnie amulet, którego posiadanie zapewni im kolorowe sny. Jeżeli nie mamy w domu piór zastąpmy je bibułą, koraliki możemy zastąpić kulkami z plasteliny.
6. Przygotowujemy indiańską przekąskę. Ugotujcie to na co tylko macie ochotę.
7. Zapraszamy domowników do indiańskiej wioski.
8. Taniec indiański. Indianie wierzyli, że poprzez taniec wychwytują dobrą energię. Tańczymy taniec radości. Podkład muzyczny i kroki całkowicie dowolne.
9. Wchodzimy do naszego TIPI i odczytujemy dowolną bajkę.
Zabawa w wioskę indiańską jest niezwykle wartościowa dla dzieci. Dzięki niej:
- przeżywamy uczucia i je wyrażamy,
- usprawniamy motorykę,
- odgrywamy rolę społeczną,
- podnosimy poziom kreatywności.
Na zakończenie, pomysł na zabawę ruchową.
Zawody w dmuchaniu pióra- zadanie polega na jak najszybszym przedmuchaniu pióra na stronę przeciwnika. Dzielimy dzieci na zespoły dwuosobowe. Osoba, która wygra przechodzi do finału. Punkt otrzymuje ta drużyna, która wygra konkurencję w finale.