Dziś przeniesiemy się na plan filmowy. W dzisiejszych czasach telewizja, filmy, bajki, seriale i różnorodne programy są wszechobecne i dostępne na każdym kroku. Wprowadźmy dzieci w świat filmu. Zapytajmy jakie bajki lub programy lubią oglądać najbardziej. Czy znają słynnych aktorów lub aktorki ? Jakie są ich ulubione postaci lub osoby z telewizji.
Ciekawostka!
Pierwszy pokaz filmowy odbył się w Paryżu 28 grudnia 1895 roku, a jego twórcami byli Bracia Lumiere. Film trwał 45 sekund.
Ciekawostka!
W początkowych latach rozwoju kinematografii, bardzo popularne było kino nieme, w którym aktorzy odgrywali sceny bez użycia słów. Przedstawiano w ten sposób również zabawne historie. Ikoną kina niemego, głównie tego zabawnego, stał się Charlie Chaplin. https://www.youtube.com/watch?v=6n9ESFJTnHs
Jedną ze starszych niemych bajek jest bajka o Mickey Mouse: https://www.youtube.com/watchv=Xv9-KgHQOT0
- Tworzymy studio filmowe, w którym nagramy nasz własny film! Tworzymy scenę i scenografię, na której będzie rozgrywała się akcja naszego filmu (używamy krzeseł, stołu, poduszek). Tworzymy również naszą własną kamerę filmową – wykorzystujemy pudełka po butach, które możemy odpowiednio skleić, wycinamy otwory i malujemy mazakami (jedna osoba może być operatorem kamery). Tworzymy z deseczek lub tektury klaps filmowy, odpowiednio go kolorujemy (jedna osoba może być reżyserem). Każde dziecko wybiera swoją ulubioną postać filmową lub bajkową, w którą chce się wcielić w naszej produkcji – następuje charakteryzacja postaci (wykorzystujemy wszystkie dostępne w domu przedmioty i materiały, możemy pomalować twarze). Następnie wspólnie ustalamy scenariusz i historię, która ma się wydarzyć między naszymi bohaterami. Całość nagrywamy telefonem.
- Zapoznajemy dzieci z artefaktami kinowej przeszłości. Jeżeli mamy dostęp to możemy pokazać dzieciom kasetę VHS, magnetowid i inne dostępne gadżety z filmowej przeszłości. Tłumaczymy dzieciom, że kiedyś, zanim pojawił się zapis cyfrowy, wszystko było nagrywane na taśmę filmową.
Możemy rozebrać kasetę VHS, wyciągnąć taśmę, wspólnie ją rozwinąć i zobaczyć jak jest długa.
Ciekawostka!
Na standardowej taśmie filmowej, 1 sekunda filmu mieści się na 40 cm. Dla nagrania dwugodzinnego filmu potrzeba prawie 3 kilometry taśmy!
Zagadka!
Dajemy dzieciom starą kasetę do magnetofonu i ołówek. Pytamy, czy wiedzą, w jaki sposób łączą się te dwa przedmioty? Tłumaczymy dzieciom to powiązanie i jego przydatność w przeszłości.
Kalambury. Każde dziecko wybiera postać filmową lub bajkową i odgrywa rolę, pokazuje ją w taki sposób, aby reszta grupy odgadła, o kogo chodzi. Nie można używać słów i żadnych przedmiotów – liczy się gra aktorska.
Na zakończenie wspólnie siadamy przed telewizorem i oglądamy nagrany przez nas film. Możemy przygotować zdrowe przekąski.